Controller LED CCT 12-24V 12A Oneled
Description
FUT035M is a refreshed version of the popular FUT035 controller . The LED controller has been expanded with an advanced function of signal transmission and synchronization , which, while maintaining 30m intervals between subsequent devices, allows for an infinite range. The controller's operating parameters are automatically synchronized with other products in the group, which allows to obtain the same lighting effect even when the products are launched at a different time. The power of the controller has been increased to 12A (144W for a 12V installation and 288W for a 24V installation). Built-in signaling diode allows for quick diagnosis and assigning the controller to the remote control without connecting the LED strip.
Technical data
| application | control: MONO+CCT |
| IN/OUT channels | 2 (CW/WW) / radio signal |
| input voltage | 12V - 24V |
| power consumption | 12A |
| length | 119 mm |
| width | 37.5 mm |
| height | 22 mm |
| weight | 0.15 kg |
