Controller PXM PX387 DMX-512
Description
The PX387 controller was designed to work with the PX314 dimmer as a module extending its functionality, but it can be used independently as a DMX signal driver.
The device sends 512 channels, their control is on / off or smoothly with the slider. It is possible to view constantly which channels are turned on and which ones are turned off.
PX387 allows you to create 16 zones to which you can freely assign channels, set their order and define the size of the displayed buttons. Two accounts can be defined in the controller: administrator and user, which differ in the level of access to different functions.
The LAN interface is used for communication with the environment. Thanks to this, Accesspoint can be connected to the PX387 and thus control the device using a smartphone with Android ™ system.
Technical data
| application | control: RGB+CCT |
| IN/OUT channels | DMX 512/24-512 |
| input voltage | 7V - 24V |
| power consumption | 18A |
| length | 175 mm |
| width | 27 mm |
| height | 42 mm |
| weight | 0.15 kg |
